радон

Встановлено, що основний радіаційний фон на нашій планеті створюється внаслідок природних джерел випромінювання. За даними вчених частка природних джерел радіації в сумарній дозі, що накопичується середньостатистичною людиною протягом усього життя, становить 87%. Решта 13% припадають на джерела, створені людиною. З них 11.5% (або майже 88,5% “штучної” складової дози опромінення) формується шляхом використання радіоізотопів в медичній практиці. І тільки що залишилися 1.5% є результатом наслідків ядерних вибухів, викидів з атомних електростанцій, витоків з сховищ ядерних відходів тощо.

Серед природних джерел радіації “пальму першості” впевнено тримає радон, який зумовлює до 32% загальної радіаційної дози.

Що ж таке радон?

Це радіоактивний природний газ, абсолютно прозорий, не має ні смаку, ні запаху. Газоподібний радіонуклід радон-222 (поряд з йодом-131, тритієм (3Н) і вуглецем-14) не виявляються стандартними методами. При наявності обґрунтованої підозри на наявність перерахованих вище радіонуклідів, зокрема радону, необхідно використовувати для вимірювань спеціальне обладнання.

У чому небезпека радону?

Бувши газом, він потрапляє в організм людини при диханні та може викликати згубні для здоров’я наслідки, перш за все — рак легенів. За даними Служби Громадського Здоров’я США (US Public Health service) радон — друга за серйозністю причина виникнення у людей раку легенів після куріння.

Радон утворюється в надрах Землі в результаті розпаду урану, який, хоч і в незначних кількостях, але входить до складу практично всіх видів ґрунтів і гірських порід. У процесі радіоактивного розпаду уран перетворюється в радій-226, з якого, у свою чергу, і утворюється радон-222. Особливо великий зміст урану (до 2 мг/л) в гранітних породах. Відповідно в районах, де переважним породоутворювальним елементом є граніт, можна очікувати і підвищений вміст радону. Радон поступово просочується з надр на поверхню, де відразу розсіюється в повітрі, в результаті чого його концентрація залишається незначною і не представляє небезпеки.

Проблеми виникають у разі, якщо відсутній достатній повітрообмін, наприклад, в будинках та інших приміщеннях. У цьому випадку вміст радону в замкнутому приміщенні може досягти небезпечних концентрацій. Через те, що радон потрапляє в будівлі з землі, то на заході при будівництві фундаментів в “радононебезпечних” районах широко застосовують спеціальні захисні мембрани, що перешкоджають просочуванню радону. Однак навіть застосування цих мембран не дає стовідсоткового захисту. У разі, коли для постачання будинку водою використовуються свердловини, радон потрапляє в будинок з водою і також може накопичуватися в значних кількостях в кухнях і ванних кімнатах. Річ у тім, що радон дуже добре розчиняється у воді та при контакті підземних вод з радоном, вони дуже швидко насичуються останнім. У США рівень вмісту радону в ґрунтових водах коливається від 10 до 100 бекерель на літр, в окремих районах доходячи до сотень і навіть тисяч Бк/л.

Розчинений у воді радон діє двояко. З одного боку, він разом з водою потрапляє в травну систему, а з іншого боку, люди вдихають виділяється водою радон при її використанні. Річ у тім, що в той момент, коли вода витікає з крана, радон виділяється з неї, в результаті чого концентрація радону в кухні або ванній кімнаті може в 30-40 разів перевищувати його рівень в інших приміщеннях (наприклад, в житлових кімнатах). Другий (інгаляційний) спосіб впливу радону вважається більш небезпечним для здоров’я.

Агентство з охорони навколишнього середовища США (USEPA) рекомендує в якості рекомендованої граничну величину вмісту радону в воді на рівні 300 pCi/l (що становить 11.1 Бк л ), що однак не знайшло поки відбиток в американському національному стандарті якості води (цей параметр не нормується).

Чи можна боротися з радоном у воді?

Та й досить ефективно. Один з найбільш результативних методів боротьби з радоном — аерація води ( “пробулькування” води бульбашками повітря, при якому практично весь радон в прямому сенсі “відлітає на вітер”). Тому тим, хто користується муніципальною водою турбуватися практично нема про що, оскільки аерація входить в стандартну процедуру водопідготовки на міських водоочисних станціях. Що ж стосується індивідуальних користувачів свердловини води, то дослідження, проведені USEPA, показали досить високу ефективність активованого вугілля. Фільтр на основі якісного активованого вугілля здатний видалити до 99.7% радону. Правда з часом цей показник падає до 79%.

Автор: Water.ru

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Радон і радіоактивність води 1

Приятное обслуживание, широкий ассортимент, исчерпывающие консультации, низкие цены.

Евгений Паламаренко
Радон і радіоактивність води 2

Качественная вода.

Юрий Мыснык
Alexander M

Частенько до них навідуюсь за фільтрами ?

Alexander M

ГОДИНИ РОБОТИ

Будні9:00 – 18:00
Субота9:00 – 15:00
НеділяВихідний

МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ОФІСУ

НАШІ ЦІННОСТІ

Забезпечити кожну людину якісною, чистою водою та зменшити потрапляння шкідливих речовин в природу за для збереження здоров’я людини та чичтоти природи.

Ми впевнені що вживаючи чисту воду людина зменшує ризик різних захворюваннь та навпаки наповнює свій організм корисними речовинами. Тому наше бачення це – надання  людям чистої та доступної води.

Забезбечити всіми необхідними інструментами та надати кваліфіковану допомогу в отриманні чистої води.

Замовити Безкоштовну Консультацію

Будь-ласка напишіть нам листа та вкажіть чим саме ми можемо вам допомогти. Наші співробітники зв’яжуться з вами в найблищий час.